Liikennemerkin käyttö
Liikennemerkillä D4 osoitetaan ajoradasta rakenteellisesti erotettua tai erillistä jalkakäytävää, jota jalankulkijan on käytettävä kulkiessaan asianomaiseen suuntaan. Muut kuin jalankulkijat ja tieliikennelain 8 §:n 2 momentissa ja 45 §:ssä mainitut tienkäyttäjät eivät saa käyttää merkillä osoitettua jalkakäytävää. Merkkiä ei yleensä käytetä osoittamaan korotettua jalkakäytävää.
Jalkakäytävällä liikennemerkkiä käytetään aina, kun yhdistetty kevyen liikenteen väylä muuttuu jalkakäytäväksi. Erotuskaistalla ajoradasta erotetun jalkakäytävän alkamiskohdassa käytetään aina tätä merkkiä. Merkki voidaan toistaa, jos syntyy epäselvyyttä jalkakäytävän jatkumisesta pelkkänä jalkakäytävänä.
Liikennemerkin materiaali
Lisäkilvet valmistetaan 3 mm:n alumiinilevylle. Alumiinilevy on reunataivutettu lujuuden lisäämiseksi.
Liikennemerkin koko
Liikennemerkkejä on kolmea kokoa: suurikokoisia (900+ mm), normaalikokoisia (600-640 mm) ja pienikokoisia (400 mm). Yleisimmin käytetään normaalikokoisia liikennemerkkejä. Suurikokoisia liikennemerkkejä käytetään pääasiassa moottoriteillä ja niiden liittymissä.
Pienikokoisia liikennemerkkejä voidaan käyttää muusta liikenteestä erillään olevilla kevyen liikenteen väylillä. Pienikokoista merkkiä voidaan käyttää myös asuntoalueilla, kun tie on enintään kaksikaistainen ja nopeusrajoitus alle 50 km/h.
Liikennemerkin kalvo
Liikennemerkkien kalvotyypit on jaettu luokkiin R1, R2 ja R3, jossa suurempi numero tarkoittaa kalvomateriaalin paluuheijastuvuuden suurempaa arvoa. Liikennevirasto suosittelee käyttämään D4 - D7 määräysmerkeissä R1-luokan heijastinkalvoa.
Liikennemerkin pystytys
Merkki D4 sijoitetaan yleensä merkin tarkoittaman tien tai tienosan oikealle puolelle. Ajoradasta rakenteellisesti erotetulla jalkakäytävällä voidaan merkit poikkeuksellisesti sijoittaa myös jalkakäytävän vasemmalle puolelle, jos merkkien sijoittaminen ei voi aiheuttaa väärinkäsityksiä.
Maantien varteen on aina haettava ELY-keskuksen suostumus ennen merkin pystyttämistä. Yksityistielle pystytettäessä on oltava tienomistajan lupa, ja katuverkon alueella kunnan hyväksyntä. Luvat opasteille ja liikennemerkeille myöntää keskitetysti Pirkanmaan ELY-keskus.
Liikennemerkit voidaan pystyttää putkivarsilla esimerkiksi betonijalustaan joka on kaivettu maahan, betoniporsaaseen, iskettävään maapiikkiin (tilapäismerkintä), niveljalustaan tai rengasjalkaan (lisäpainolla). Merkki kiinnitetään putkivarteen kahdella kiinnikkeellä. Jalustat, putket ja kiinnikkeet löydät tästä.